Właściwością człowieka jest błądzić, głupiego – w błędzie trwać. Żyć – to myśleć. Cyceron

Blog nieperiodyczny. Nowy wpis przynajmniej raz w tygodniu.

Lublin obsrany i obszczany.

Nie lubię pchać się tam gdzie mnie nie chcą, czyli w tym wypadku do polityki. No ale szlag mnie zaraz na miejscu trafi, a sprawa nie jest byle o co, ale o możliwość nasrania mi na głowę. Nie będę owijał w bawełnę, ale pozwolę porwać się swojej żółci i wyleję ją w dobitny sposób.

Lublin – miasto z aspiracjami metropolitarnymi, rozwijające się, wschodzące, wpasowujące się w jakąś niszę. Przyznać muszę, że moje poglądy polityczne nie są zbieżne z główną linią PO (rządzącej w Lublinie), ale z tego co widzę również ta lubelska Platforma skręca w inną stronę niż nurt główny. Poza dwoma decyzjami, z którymi się nie zgadzam, inicjatywy i kierunek prezydenta Żuka mi się podoba. Wasilewski zmarnował szansę, bo mogliśmy już wtedy zacząć, ale zmiany Żuka gonią czołówkę. Co prawda mam wrażenie, że lokomotywa wykorzystuje jakiś stary zużyty węgiel, a turbosprężarki nie chodzą, ale jakoś to jedzie.

Teraz jeśli jesteś spoza Lublina, kolej cieszy się raczej marną Twoją opinią, a na paliwo albo szkoda pieniędzy albo brak samochodu, wybierasz Pekaes (PKS jak kto woli). Podróż zajmuje Ci kilka godzin, ale jedziesz do kandydata na ESK2016, stolicy Polski Wschodniej, na pewno przywita Cię piękny klimatyzowany dworzec, pełen wodotrysków i już na tym dworcu uraczą Cię tradycją i obfitością kultury. A GÓWNO! Lubelski Dworzec Główny PKS to przytulisko dla bezdomnych, meneli, nielegalnych imigrantów i wszelkiego innego dziadostwa. Może budynek jest imponujący? A GÓWNO! Budynek wygląda jak jakiś postPRLowski relikt, barak, WSTYD! Jak ktoś nie wie, że to tu to przejedzie myśląc, że miasto z półmilionową populacją nie może mieć dworca jak na najgorszej wsi. Tu zatrzymują się duże autobusy, busy ruchu lokalnego zatrzymują się na bazarku, placyku, który mieści osiem samochodów luźno i kilkanaście „jak się upcha”. Za przystanki robią wiaty jak znów ze wsi zabitej dechami. I to właśnie widzi ten głodny wschodnio- wielokulturowości turysta.

Prezydent Żuk ogarną sprawę. Jest plan zagospodarowania, coś się ma ruszyć. Narazie czekaliśmy cierpliwie, bo miasto z mordy dupy nie może zrobić i nie może ot tak rozwiązywać umów dzierżawy i najmu. I jest! Wreszcie! Nadchodzi upragniony dzień kiedy miasto będzie mogło pożegnać się z Lubelską Fundacją Odnowy Zabytków – oni są obecnymi dzierżawcami.

I co? A nic, wspomniane wcześniej GÓWNO. Chciałem skierować swoje zapytanie do radnego Stanisława Podgórskiego – jak bardzo można nienawidzić miasta w którym się jest radnym, żeby dążyć do blokady rozwoju na kolejne 10 lat?! Jak bardzo można mieć oczy przysłonięte polityczną wojną (zarówno Żuk i Podgórski są z PO, ale lubelska PO Żuka ma bardziej niezależny i lepszy sposób myślenia, niż mainstreamowa frakcja Podgórskiego)?! Co zrobiła LFOZ, że uwierzył Pan że teraz cokolwiek się tam zmieni pod ich dzierżawą?! Jak bardzo trzeba chcieć zostać zaściankiem? Woli Pan wieś od miasta? Cholera jasna! Dość takiej krótkowzroczności! Pytam się bardzo grzecznie jakie korzyści dostrzegł Pan w zachowaniu wizerunku miasta obsranego i obszczanego? Dworzec powinien być reprezentacyjny zwłaszcza, że leży przy przelotówce Lublina, w okolicach Zamku Lubelskiego, oraz jednego z najpiękniejszych Starych Miast w Polsce (to opinia nie moja ale architektów).

Koncepcja jest taka – LFOZ dostaje dzierżawę na kolejne 10 lat. W tym czasie dostają wiatru w żagle i zamiast zarabiać minimalnym wkładem, raptem zaczynają daleko zaawansowane inwestycje, dworzec pięknieje, miasto się rozwija. Reasumując – bla bla straszna bzdura bla.

Panie Żuk! Nie będę kłamał, że moim faworytem Pan nigdy nie był, że zaciąganie kolejnych pożyczek mi się nie podoba, przyzwolenia na zniszczenie Parku Ludowego nie wybaczę, choćby nie wiem co (koncepcję rozwoju i rewitalizacji przedstawiałem pani Beacie Stepaniuk, ale zdechło to na jakimś forum radzie doradczej). Jednak pozostałe decyzje są w miarę ok. Niech Pan weźmie tych radnych za tyłki i pokaże im gdzie ich miejsce. Wywalczył Pan z nami obywatelami, budowę drogi ekspresowej do Warszawy, chociaż frakcja ministra Grabarczyka uparła się odciąć nas od krwiobiegu drogowego, a z jakimiś nawiedzonymi wrogami Lublina Pan nie da rady? Nie wierzę.

Trzymam kciuki za powstrzymanie chcących przedłużyć dzierżawę o dekadę dla LFOZu.

PS. Zdjęcia Podzamcza jak prawdopodobnie zostanie przez najbliższe dziesięć lat:

Park Ludowy wg mnie, wersja uproszczona, ale pokazuje sugerowany kierunek.

Dworzec PKS obecnie:
http://lublin.gazeta.pl/lublin/55,90863,5819719,,,,6943244.html

http://lubelszczyzna.blox.pl

 

http://www.dziennikwschodni.pl

Reklamy

12 comments on “Lublin obsrany i obszczany.

 1. kamil
  25 czerwca 2012

  Panie prezydencie, pana kadencja daje nadzieje na zmiany w Lublinie których oczekują tysiące mieszkańców. Życzę cierpliwości i uporu w walce z klikami partyjnymi.

  Panie Krawczyk – nigdy nie byłem sympatykiem PiS. Za sprawę LFOZ ma pan mój szacunek i podziw.

  Kocham Lublin, przyjechałem do tego miasta na studia. Skończyłem naukę i nigdy z Koziego Grodu nie wyjadę. Nie rozumiem takich ludzi jak pan Podgórski. Spór jest istotą demokracji, ale stanowiska radnych PiS i PO w sprawie Fundacji nie da się bronić żadnymi racjonalnymi argumentami.

  • tytus7
   25 czerwca 2012

   Swoją drogą to niesamowicie ciekawe patrzeć jak dwie rządzące partie dzielą się na połowy, potem te połowy krzyżują się tworząc nowe ruchy polityczne. Szkoda tylko, że liberalizm i wolność to nadal tylko mrzonki.

 2. lublinianin od urodzenia
  25 czerwca 2012

  Brawo Panowie za dobre słowa. Szkoda, że te słowa nie zmienią podejścia Pana Podgórskiego bo jemu nie o Lublin chodzi ale o swoje plecy i koneksje na następne 10 lat. Prezydent robi dobrą robotę i oby służył temu miastu jak najdlużej. Niestety jego partyjni zakompleksieni koledzy jak i opozycjoniści robią wszystko by uprzykrzyć mu życie i robotę obrzydzić.

  • tytus7
   25 czerwca 2012

   Dzięki! Podawaj dalej, niech ci u koryta poznają moc tłumu, moc internetu.

 3. Arff
  26 czerwca 2012

  Zgadzam się w całej rozciągłości, co do meritum sprawy, ale przypominam, że to PIS ma większość w Radzie Miasta i jeśli ta dzierżawa przejdzie, to nie należy winić żadnego z ugrupowań, ale pojedynczych radnych. A głównymi winowajcami, będą radny Podgórski (PO) oraz radny Tułajew(PIS). Ten drugi torpeduje wszystkie projekty prezydenta tylko po to, żeby być przeciw, bo innego celu w tym nie widzę… może się zgadzać całe PO, cały PIS, ale nie… Tujałew jest zawsze przeciw…

  • tytus7
   26 czerwca 2012

   To prawda, w tym sporze i jeśli jakoś tragicznie dla Lublina się zakończy nie będzie winna ta czy inna opcja ale każdy radny indywidualnie.
   Szkoda tylko, że nie wybieramy w wyborach ludzi a partie, i że ludzie nie wyciągają wniosków z takich genialnych pomysłów jak ten Tułajewa i Podgórskiego.

 4. aron
  26 czerwca 2012

  Na Podzamczu powinna być galeria połączona z dworcem busów i PKSów w podziemiu. Tak jak to jest np. w Szolnoku na Węgrzech albo w Jerozolimie.

  Natomiast przenoszenie dworca PKS pod PKP to absurd ekonomiczny, bo PKP jest przewoźńikiem marginalnym w woj. lubelskim.

  • seba65536
   26 czerwca 2012

   Dworzec PKP i PKS w jednym miejscu to absurd? Ciekawe podejście.

   Mamy miejsce obok dworca PKP na postawienie dworca PKS z prawdziwego zdarzenia (zamiast żałosnego podupadającego dworca PKS Południe). Mamy stamtąd dobre połączenia autobasami i trolejbusami miejskimi (choć oczywiście po przeniesieniu tam PKS głównego wypadałoby dodać kilka autobusów i zwiększyć ilość przejazdów na dotychczasowych liniach).

   Teren dookoła PKP jest w średnim stanie, ale coś zaczyna się dziać – vide galeria Wolska, MTL (pomijając zepsucie Parku Ludowego), przejście podziemne do Kunickiego i renowacja okolic, itd, itp.

   • aron
    10 września 2012

    Z kolei pasażerskiej korzysta w woj. lubelskim mniej niż 1% mieszkańców. Powiedz ludziom którzy dojeżdżają busami z Łęcznej do Lublina że mają jechać na dworzec PKP tylko po co

 5. Pingback: Idiota. « Nie Chce Mi Sie Pisac…

 6. J23
  21 sierpnia 2012

  Ja tylko z jednym sprostowaniem-w Lublinie od lat rządzi PiS.

  • tytus7
   21 sierpnia 2012

   Błąd, w Lublinie od lat wygrywa PO, w regionie Pis lub PSL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 25 czerwca 2012 by in Lublin, O Autorze, Polityka and tagged , , , , , , , , , , , , , , .
%d blogerów lubi to: