Właściwością człowieka jest błądzić, głupiego – w błędzie trwać. Żyć – to myśleć. Cyceron

Blog nieperiodyczny. Nowy wpis przynajmniej raz w tygodniu.

[NOWE] Krematorium na Majdanku.

Trochę poważniej będzie niż zwykle, z tego powodu owego postu nie zareklamuje żadna goła pani, ale żeby nie tracić formy będzie o lubelskim zdrowym rozsądku urzędników.

Nie sądziłem, że kiedyś będzie mi dane stanąć w obronie urzędników i Ministerstwa, a jednak. Istnieje pewne ryzyko, że to jeden z tych znaków, że idzie koniec świata, ale temat warty poruszenia.

W nawiązaniu do „Spopielarnia zwłok niedaleko Majdanka

Nasunęła mi się pewna wątpliwość, co do przedsiębiorczej głupoty, albo niedouczenia. Jako mieszkaniec Lublina wiem, że nasz region włącznie z miastem był w zasadzie jednym wielkim krematorium. Co i rusz Niemcy budowali tutaj piece do palenia zwłok, a czarny dym unosił się nad okolicą ze złowrogim spojrzeniem trupiej czaszki. W miejsce Lublin istniał Obóz Koncentracyjny na Majdanku. Tak zwany KL Majdanek. W planach miał to być wielki, a nawet ogromny obóz, zaplanowany i zorganizowany jak Oświęcim, a może nawet go przewyższający (za przeproszeniem) technologicznie. Na szczęście szala wojny przechyliła się na stronę Rosjan i Aliantów. Niemiecki obóz zagłady przestał pełnić swoją kluczową funkcję w czasie sowieckiej okupacji Lublina (nazywajmy sprawy po imieniu, bo o wyzwalaniu to jeszcze długo nie da się mówić).

Gdyby ktoś nie wiedział/nie był w Lublinie, obok obecnego Muzeum na Majdanku znajduje się cmentarz komunalny. Jego otwarcie w tym miejscu to już był chory pomysł, równie bardzo co organizacja ogródków działkowych wzdłuż baraków i przy tzw. „starym krematorium”. No, ale cmentarz jest. Jak to zwykle bywa rozwinął się cmentarny biznes – stoiska z kwiatami, zniczami itp. itd.. Powstały także (dość niedawno) miejsca, sam nie wiem jak to nazwać, ostatniego pożegnania(?), nawet nie kaplice, bo kościół na cmentarzu jest, to się chyba nazywa dom pogrzebowy. Nazwa tragiczna – dom i pogrzeb w jednym. Jeden z nich posiada firma Styks.Owa firma stając na przeciw potrzeb rynku postanowiła rozszerzyć działalność i wybudować [fanfary] spopielarnię zwłok KREMATORIUM. Czy ja mam coś przeciwko kremacji? Nie skądże.

Najbardziej w wypowiedział zawartych w rozmowach z mediami podoba mi się używanie określenia SPOPIELARNIA ZWŁOK. To jak o kimś brzydki powiedzieć „niedostosowany estetycznie”, albo o kimś głupim „myślący nieszablonowo”. Otóż drodzy Państwo to będzie KREMATORIUM. Nie ma co mydlić oczu. Zakrawa to na hipokryzję i ignorancję historyczną. O sto metrów od Mauzoleum na Majdanku z prochami ofiar, od „nowego” krematorium, stanie nowe, świeżutki i Polskie.

Byłem ostatnio w Muzeum na Majdanku. Krematoryjny komin ma się dobrze, piece także stoją, można by uruchomić je po prostu po co marnować pieniądze na nowe? Oczywiście ze względów higienicznych nałożyć na kominy jakieś filtry. Blisko na cmentarz, do tego industrialny charakter i tak dalej. Przepraszam w trywializacji balansuję na cienkiej granicy, wiem. Jednak pomysł budowy krematorium obok Obozu Koncentracyjnego na Majdanku, budzi we mnie skrajnie negatywne emocje. Hipokryzja i uśmieszek pana na tym zdjęciu budzi we mnie odrazę. Na zwiedzanie i poznawanie historii przyjeżdżają na Majdanek autokary turystów – Żydzi, Niemcy, Francuzi itp.. I jeszcze te argumenty, że będzie taniej, bo cmentarz niedaleko to transportu nie będzie. Jestem za swobodą gospodarczą, ale podstawową zasadą wszelkiego działania powinien być zdrowy rozsądek.

To bardzo dobrze będzie wyglądać, jak obok starego krematorium na muzeum, wybudujemy sami nowe. Czasami wydaje mi się, że u Czechów jest normalniej niż u nas. Powiedzenie „czeski film” powinniśmy powoli zastępować „polskim filmem”, albo „polską swobodą i głupotą”.

Zachęcam do komentowania.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 20 kwietnia 2012 by in Lublin, Polityka, Tematy and tagged , , , , , , , , .
%d blogerów lubi to: